L. A. Başkonsolosluğundan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin duyuru

L. A. Başkonsolosluğundan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin duyuru

Los Angeles Başkonsolosluğundan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin duyuru

Değerli Vatandaşlarımız,

1)  18 Mayıs 2012’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6304 Sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la yurtdışındaki seçmenlerin, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında bulundukları ülkelerde oy vermeleri hüküm altına alınmış olup, 2014 yılı yaz aylarında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde ilk kez oy kullanmaları mümkün olabilecektir. 
 

2) Bu çerçevede;

 • Başkonsolosluğumuz görev      bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir. 

 • Vatandaşlarımızın “Yurtdışı  Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın      internet sitesinde (http://www.ysk.gov.tr) "Yurt Dışı Seçmen Sorgulama"bağlantısını kullanarak (http://www.ysk.gov.tr/ysk/YurtDisiSecmenSorgu.html) kontrol etmeleri mümkündür.

 • Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan veya adres kaydı bulunduğu halde güncel olmayan vatandaşlarımızın 2 Temmuz 2014 tarihinde yerel saatle 10.00’a kadar (Türkiye saati ile 17.00)Başkonsolosluğumuza başvurarak adres beyanında bulunmaları gerekmektedir. 

 

 • Öte yandan, 2 Temmuz 2014 tarihine kadar herhangi bir nedenle adres beyanı yapamayan veyawww.ysk.gov.tr internet adresinden kontrol ettikleri seçmen bilgilerinde adres beyanının hatalı olduğunu gören vatandaşlar 2-9 Temmuz 2014 tarihleri arasında Başkonsolosluğumuza müracaat ederek bu duruma itiraz başvurusunda bulunabilirler. İtiraz başvurusu için son gün 9 Temmuz 2014 saat 10.00’dur (Türkiye saati ile 17.00). Bu saatten sonra itiraz başvurusu kabul edilemeyecektir. İtiraz başvuruları şahsen yapılmalıdır; posta ile itiraz başvurusu yapılması mümkün değildir.

 

 • Başkonsolosluğumuz görev      bölgesini oluşturan 12 eyalette (Alaska, Arizona, Colorado, Idaho,      California, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming ve Hawaii)       ikamet eden vatandaşlarımızın 31 Temmuz-3 Ağustos 2014 (seçimlerin      ikinci tura kalması durumunda 17-20 Ağustos 2014) tarihlerinde yapılacak     seçimde “11301 West Olympic Boulevard,  Los Angeles, CA 90064” adresinde bulunan “The Olympic      Collection” Fuar ve Kongre Merkezindeki “Versailles Ballroom”      salonunda 08:00-17:00 saatleri arasında oylarını kullanmaları      mümkündür.

 

 • Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın oy kullanmak için randevu almaları      gerekmektedir. Oy  verme günleri iki zaman dilimine bölünmüş olup (08.00-12.30; 12.30-17.00),  www.ysk.gov.tr internet adresinde bulunan “SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi”nden (Sistem) istenilen gün ve   saat dilimini seçmek mümkündür. Sözkonusu randevu işlemi 21 Temmuz 2014      (Türkiye saatiyle 08.00’de başlayacak) ile 25 Temmuz 2014 (Türkiye saatiyle saat 17.00’de sona erecektir) tarihleri arasında     yapılabilecek, gerektiğinde randevu gün ve saatleri değiştirilebilecektir (http://www.ysk.gov.tr).

  Oy verme gününü belirlemeyen seçmenler için oy verme gün ve saat aralığı ile oy kullanacakları sandıklar Sistem tarafından belirlenecektir.

 • Yüksek Seçim Kurulu ilgili kararında, belirlenen oy verme gününde oyunu kullanamayan seçmenlerin, sadece gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oylarını verebilecekleribelirtilmektedir.
   

 • Vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelirken T.C. Kimlik Numaralarını gösteren pasaportlarını  veya nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

 • Oy kullanmaya özel araçlarıyla  gelecek vatandaşlarımızın seçim mekanı  adresindeki ücretli  otoparkı3 ABD Dolarını nakit olarak ödeyerek kullanmaları   mümkündür.  Yan sokaklarda kredi kartı ile ödeme yapılabilecek metre park yerleri   mevcuttur.

 • Vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde kurulacak sandıkların yanısıra, aşağıda sunulan tarihlerde gümrük kapılarımızda oy kullanmaları mümkündür. 

 

Gümrüklerde birinci tur oy verme işlemi : 26 Temmuz 2014 - 10 Ağustos 2014

Gümrüklerde ikinci tur oy verme işlemi  : 17 Ağustos 2014 - 24 Ağustos 2014

  

3)  Seçimlerle ilgili olabilecek gelişmeleri takip edebileceğiniz güncel duyurularımız Başkonsolosluğumuz web sitesi ve resmi twitter hesabında (TRConsuLA) yayınlanmaya devam edilecektir.

Saygıyla duyurulur.

Los Angeles Başkonsolosluğu


Haber linki ve Adres Beyan Formu için tıklayın

Bu haber toplam 1446 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler