İHH'nın Yetim Dayanışma Günleri başlıyor

İHH'nın Yetim Dayanışma Günleri başlıyor

İHH İnsani Yardım Vakfı'nca bu yıl 8'incisi düzenlenecek Yetim Dayanışma Günleri kapsamında 37 ülkede hayata geçirilecek 537 projeden yaklaşık 150 bin yetimin yararlanması hedefleniyor

İSTANBUL (AA) - İnsan Hakları ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nca bu yıl 8'incisi düzenlenecek Yetim Dayanışma Günleri (YDG) kapsamında 37 ülkede hayata geçirilecek 537 projeden yaklaşık 150 bin yetim yararlanacak.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, İHH İnsani Yardım Vakfı, bu yıl 2011'den bu yana yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği YDG'nin 8'incisini gerçekleştirecek. Mart ayında başlayacak organizasyon çerçevesinde İHH, 150 bin yetime iyilikseverlerin yardımlarını ulaştıracak.

YDG kapsamında eğitimden sağlığa, sosyal destek çalışmalarından acil yardımlara, kültürel aktivitelerden mesleki eğitim ve kalkındırma projelerine kadar, yetimler için 537 proje hayata geçirilecek.

Hali hazırda 15 bin 257'si Türkiye'de olmak üzere dünyada yaklaşık 90 bin yetimi sürekli olarak destekleyen vakıf, 2018 YDG çerçevesinde Türkiye ile toplamda 37 ülkede faaliyetler gerçekleştirecek. 537 projenin 241 tanesi yurt dışında, 296'sı ise Türkiye'nin 52 ilinde uygulanacak.

Organizasyon kapsamında uygulanacak projeler arasında ev tamir ve inşası, seracılık, sağmal hayvan dağıtımları gibi sosyal yardım projeleri, sünnet organizasyonu, hijyen paketi dağıtımları, sağlık taraması gibi sağlık yardımı projeleri, okul inşası, kırtasiye dağıtımı gibi eğitim yardımı projeleri, şiir, kompozisyon, resim ve bilgi yarışmaları gibi kültürel yardım projeleri öne çıkıyor.

- 4 yeni yetimhane hizmete girecek

Dünyanın dört bir yanında bugüne kadar 33 yetimhane açan İHH, bu yılki YDG kapsamında, Moro'da Konya Akıncılar ve Haticetü'l Kübra yetimhanelerini, Bangladeş'te İyilikhane yetimhanesini ve Sierra Leone'de İsmail Selim Elif Şen İslam Kardeşliği Yetim Kompleksi'ni olmak üzere 4 yetimhaneyi daha hizmete açmayı planlıyor.

Proje, Afrika'da, Burkina Faso, Eritre (Kesele Bölgesi), Etiyopya, Nijer, Ruanda, Sierra Leone, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Çad, Mısır ve Uganda, Asya'da; Afganistan, Arakan, Bangladeş, Pakistan, Tayland (Patani), Sri Lanka, Nepal, Myanmar, Filipinler (Moro), Endonezya (Açe), Hindistan ve Kırgızistan, Balkanlar'da Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya ve Karadağ, Kafkasya'da Azerbaycan ve Gürcistan, Ortadoğu'da ise Lübnan, Suriye, Türkiye, Filistin, Irak ve Yemen'de gerçekleştirilecek.

- YDG'nin hedefleri

İHH'nın yetim çalışması yaptığı ülke ve bölgelerin ziyaret edilmesi ile oralarda çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmesiyle icra edilen YDG'nin hedefleri şu şekilde:

''Yetim çalışması yürütülen ülke ve bölgeleri ziyaret etmek ve buralardaki koşulları yerinde incelemek. Yetimlerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak projeler hayata geçirmek. Yetimler ve ailelerine yönelik eğitim, sağlık, sosyal yardım ve kültürel etkinlik projelerini gerçekleştirirken Yetim çocuklarla gezi/eğlence programları gerçekleştirmek. Kalkındırma projeleri ile yetim ailelerinin kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayabilmek. Partner kurumlar aracılığıyla yürütülen yetim çalışmalarını yakından denetlemek ve raporlamak. Ülke ve bölgelerde yetim çalışmalarının birlikte yürütüldüğü ortak çalışma yürütülen kurumların gelişimine katkı sağlamak. Ülke ve bölgelere ziyaretler gerçekleştiren ekipler arasında yer alan bağışçılarımız aracılığıyla sponsor-yetim ilişkisini güçlendirmek. Yetim çocuklarımızı ve ailelerini yakından tanıyabilmek, onlarla kucaklaşmak ve aramızda bir ünsiyet geliştirmek. İnşası tamamlanan yeni yetimhaneleri hizmete açmak. Yetimhanelerin bulunduğu bölgelere giden ekiplere dahil edilen psikolog ve pedagoglar denetiminde çocukların psikolojik durumlarını yerinde gözlemlemek, varsa engelli çocukları tespit ederek bu çocuklara yönelik çalışmalar yapmak.''

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 86 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler