HISTORIC ISLAMIC ART EXHIBIT IN D.C.

HISTORIC ISLAMIC ART EXHIBIT IN D.C.

TÜRKEN'NİN organize ettigi veCumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz ay New York’ta açılan Aşk-ı Nebi Sergisi’nin uluslararası turu devam ediyor

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz ay New York’ta açılan Aşk-ı Nebi Sergisi’nin uluslararası turu devam ediyor.

31 Ekim’de Washington Büyükelçiliği’nde açılacak olan Aşk-ı Nebi Sergisi, Hz. Muhammed'i anlatan 41 parça eserden oluşuyor.

İslam Kültür Sanat Platformu, T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği ve ABD'de dini ve kültürel değerlerin muhafazası için gerçekleştirdiği okul, yurt ve kültür merkezleri faaliyet ve projeleriyle öne çıkan TÜRKEN Vakfı tarafından organize edilen sergi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Ülker-Yıldız Holding tarafından destekleniyor.

İslam Kültür Sanat Platformu tarafından düzenlenen, Yıldız Holding ve TİKA’nın desteklediği 'Aşk-ı Nebi' sergisinin açılışını Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve Godiva Kuzey Amerika Genel Müdürü Burak Elmas  TÜRKEN Genel Başkani Dr. Halil Mutlu gerçekleştirecek

Günümüz hat ve tezhip sanatçılarının son çalışmalarının yer aldığı “Aşk-ı Nebi” sergisindeki eserler, hat sanatının Kûfi, muhakkak, reyhânî, sülüs, celî sülüs ve nesih gibi birçok farklı yazı çeşitleriyle yazılmış ayetler, hadis-i şerifler, Hz. Muhammed’in fiziksel özelliklerini, karakterini, insani ve ahlaki niteliklerini, tavır ve hareketlerini anlatan hilye-i şerifler ve güzel sözlerinden oluşuyor. Eserler Albaraka Türk, Türkiye Diyanet Vakfı, Galeri Bir İmza, Meşk, Sufiyane, Fennan ve özel koleksiyonlardan derlendi.

Aşk-ı Nebi Sergisi’nin uluslararası boyutunun önemine dikkat çeken İslam Kültür Sanat Platformu Genel Sekreteri Abdülkadir Özkan, “İslam Kültür Sanat Platformu olarak klasik İslam sanatlarına ilişkin dünyada bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Zarafet dini olan İslam’ın nasıl bir medeniyet inşa ettiğini bu eserlerle insanlığa yeniden hatırlatmayı hedefliyoruz” dedi.

2015 yılında da dünyanın en büyük İslam eserleri sergisine imza atacaklarını belirten Özkan sözlerini şöyle sürdürdü. “2015 Şubat ve Mart aylarında gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz büyük projemiz ise ‘İslam Hazineleri’ adlı dünyanın en büyük İslam eserleri sergisi. Şuan üzerinde çalıştığımız çok önemli bir çalışma. Tamamı özel koleksiyonlardan derlenen bu eşsiz koleksiyonu öncelikli olarak Tophane-i Amire'de, daha sonra da nisan ve mayıs gibi New York ve Washington’un önemli sanat merkezlerinde açacağız”.

“Kur’an öğrenen ve öğreteninizdir.”, Ali Toy'un kûfi tarzındaki eseri (Enbiya Süresi 107. ayet): “Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik.”

AŞK-I NEBİ SERGİSİ NEW YORK’TA ERDOĞAN’IN KATILDIĞI TÖRENLE AÇILDI

AŞK-I NEBİ SERGİSİ NEW YORK’TA ERDOĞAN’IN KATILDIĞI TÖRENLE AÇILDI

 

Bu haber toplam 1657 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler