Aşk-ı Nebi sergisi Washington D.C. de açıldı

Aşk-ı Nebi sergisi Washington D.C. de açıldı

Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber” başlıklı hat sergisi, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde açıldı

“Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber” başlıklı hat sergisi, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde açıldı

21 Kasım tarihine kadar açık kalacak olan sergi, ABD'de dini ve kültürel değerlerin muhafazası için gerçekleştirdiği faaliyet ve projelerle öne çıkan TÜRKEN Vakfı, İslam Kültür Sanat Platformu, T.C. Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği tarafından organize edilmekte ve TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) ile Ülker-Yıldız Holding tarafından desteklenmekte.

Dışişleri Bakanlığı ve Turken Vakfı tarafından da desteklenen sergide, yerli ve yabancı meşhur hat ve kaligrafi ustalarının Kur’an ayetleri, Hadis-i Şerif ve Hilye-i Şerif sayfalarının nakşedildiği eserler yer alıyor.


Büyükelçilik kançılaryasında 21 Kasım'a kadar mesai saatleri içerisinde gezilebilecek serginin açılışı dolayısıyla büyükelçilikte resepsiyon verildi.

Resepsiyonda Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, böylesine önemli bir serginin Washington'da açılmış olmasından ve büyükelçilik olarak bu sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Kılıç, "Özellikle başta Ortadoğu olmak üzere çeşitli bölgelerde İslam dininin ve onun temsil ettiği değerlerin istismar edildiği bu ortamda bu sergi vasıtasıyla hem Peygamberimizin Hadis-i Şeriflerinin hem de Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin ve onların ne anlama geldiğinin, neyi temsil ettiğinin, İslam dininin hattı zatında ne olduğunun anlatılabilmesi açısından bu serginin çok zamanlı ve çok yararlı olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Daha önce New York'ta açılan ve New York'tan Washington'a getirilen serginin geniş bir katılımla amacına ulaşacağını ümit ettiğini kaydeden Kılıç, Turken Vakfına ve TİKA'ya önemli katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Turken Vakfı Başkanı Halil Mutlu da "Bize bu imkanı tanıdıkları, bu güzel eserleri ve sergiyi getirmemize vesile oldukları için Sayın Büyükelçimiz Serdar Kılıç'a canı gönülden teşekkür ediyoruz. Biz de serginin amacına erişeceğine inanıyoruz. İnşallah nice bu tür sergileri, eserleri ve programları yapmayı Rabbim hepimize nasip eylesin" ifadelerini kullandı.

"Güvenli Liman Türkiye" sergisi açılacak

Öte yandan Büyükelçi Kılıç, gelecek 3 hafta içerisinde, yüzyıllardır bulundukları topraklarda yaşadıkları çatışma, işkence ve baskıdan kaçarak Osmanlı ve Türkiye'ye sığınan halkları anlatan "Güvenli Liman Türkiye" adlı bir sergi daha açacaklarının da haberini verdi.

Türkiye'nin son dönemde özellikle Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapma konusunda sergilediği fedakarlığın yeteri kadar idrak edilemediğine dikkati çeken Kılıç, o serginin de bu amaca hizmet edeceğine inandığını ifade etti.

Büyükelçi Kılıç, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin bu alandaki fedakarlığı maalesef ABD basınında yeterince yer bulmuyor. Türkiye 1 milyon 600 bine yakın mülteciye şu anda ev sahipliği yapıyor. 4,5 milyar doların üzerinde kaynak ayırdı. Avrupa ülkelerine bakarsanız Avrupa'nın misafir ettiği toplam Suriyeli mülteci sayısı 124 bin bile değil ve biz bu 4,5 milyar dolar kaynağı ayırırken tüm dünyadan aldığımız destek sadece 150 milyon dolar mertebesinde. Bunun da layıkıyla anlatılması gerekiyor. Önümüzdeki üç hafta içinde o sergiyi de açacağız. Bu sergiler vasıtasıyla birtakım iletilmesi gereken ve maalesef bugüne kadar yapılamayan mesajların adreslerine ulaştırılmasını umuyoruz."


Washington Büyükelçiliği’nde 'Aşk-ı Nebî' Sergisi'nin Adres ve Tarihleri

Tarih: 31 Ekim - 21 Kasım 2014

Adres: Washington Büyükelçiliği
2525 Massachusetts Avenue,
N.W. Washington, D.C. 20008
Fotoğraflar: Erdem Tekinel - Turkishny.com

Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler