• BIST 1.210
  • Altın 484,799
  • Dolar 7,8553
  • Euro 9,2901
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C

Merhum Hocaefendi 24 yıl önceden bizleri ikaz ediyor

Merhum Hocaefendi 24 yıl önceden bizleri ikaz ediyor
24 yıl önce Prof. Dr. M Es’ad ÇOŞAN Hocaefendi’nin kaleme aldığı bir başyazı. Günümüze nasıl da ışık tutuyor.

ÜÇ VAHİM SAVAŞ

Dediklerimiz bir bir çıkıyor; olaylar, bize inanmayanların kafalarına balyoz gibi inmekte; ikazlarımıza kulak asmayanlar çok pişman, çok perişan, çok muazzam zararda... Artık herkes müthiş ve vahim bir mücadelenin ortasında olduğunu anlamalı, çok süratli bir şekilde toparlanmalı, kenetlenmeli, çok acil, çok sert ve çok ciddi tedbirler almalı...

Üç mühim ve üç vahim savaşın içindeyiz:
Bunların birincisi, iman ile küfrün savaşıdır, uzun yıllardan beri sürüyor ama halkın çoğu işin farkında değil; çünkü küfür, maskeli, kamufleli, yağlı-ballı, dallı-güllü, boyalı, paravanalı. Millet uyutulmuş, avutulmuş, kandırılmış; zehri şifa diye içiyor; şerri asrın icabı, modernlik ve medeniyet diye işliyor; şeytana, felsefe, bilim, teknolojinin gereği diye uyuyor; güzelim dinini ve canım imanını gericilik sanıp terk etmiş, cehenneme doludizgin koşturmakta... Düşmanlar da bu işe kıs kıs gülüp, küfrün ateşini habire körüklemekte...

Bu savaşın hiç şakası yoktur, insan aklını başına toplamazsa hem dünyasını, hem de sonsuz ve ebedî âhiret hayatını mahvedebilir. Onun için herkesin canla başla İslâm’a sarılması, mutlaka Kur’ân-ı Kerîm’e tâbi olması, tamamıyla sünnet-i seniyye-i nebeviyye yolunda, ciddiyetle kulluk vazifelerini yapmaya başlaması lâzım...

İkinci savaş, beynelmilel siyaset alanında. “Yeni Dünya Düzeni”, İslâm ülkelerini ve müslüman halkları hedef almış bulunuyor. Bu arada Türkiye olarak biz de en ön sırada, topun ağzındayız. Organize dış düşmanlar, bizi parçalamayı şiddetle arzuluyor; kararları kesin, çalışmaları yoğun ve derin; bu konuda bir hayli mesafe de aldılar. İçte de birçok hain destekçileri var. Gözleri dönmüş, insafları yok, hırsları müthiş; hareketlerine bakılırsa her şeyi göze almışlar, harıl harıl dalavere ve manevra peşindeler, pervasız, şeytanca çalışıyorlar. Eğer sonuca ulaşırlarsa bizim için çok kötü günler başlar, Allah korusun! Bosna’dan daha fena oluruz. Bu bir var olma, hayat-memat meselesi olduğundan, milletini, vatanını, tarihini seven herkes, çok ciddi şekilde iş birliği yapmalı, çok iyi hazırlanmalı, çok müessir tedbirler almalıdır. Vatanı hiçbir şekilde böldürtmemeliyiz. Düşmanları yok edecek her türlü hazırlık, alet edevat, silah-cephane, plan-program devlet ve milletçe eksiksiz tedarik edilmelidir.

Üçüncü savaş, kalkınma ve iktisaden güçlenme savaşıdır. Bu konuda başarılı olursak, ilk iki savaşı da kazanacak bir seviyeye gelebiliriz. O halde bu üçüncü savaşın önemini herkesin çok iyi kavraması lâzım. Halkımız genellikle ekonominin ne kadar önemli olduğunu idrak edemiyor. Bakıyoruz da ekonomiye suikast yapanları şiddetle cezalandırmıyor; konuyu azim ve dikkatle takip etmiyor, mesullerin yakasına yapışmıyor, koruyucu tedbirleri uygulamıyor.

İktisaden çok güçlü olmamız gerekiyor; kalkınmayı, çağı yakalamayı, hasım ve rakipleri geçmeyi mutlaka sağlamalıyız.

Fert, millet ve devlet olarak tasarrufa sımsıkı riayet etmek zorundayız, israfın her çeşidinden, lüks ve gösterişten şiddetle kaçınmalıyız. Düşmanların mallarını asla almamalı ve kullanmamalıyız.

Kendi aramızda tasarruf ederek, sermayelerimizi birleştirip çok iyi kullanacak emin ellere teslim etmeliyiz.

Stratejik önemi olan imal ve üretim dallarına acilen yönelmeliyiz.

Dış ticarete, ihracata çok önem vermeli, gözümüzü dört açarak üretimimizi pazarlamalı, döviz kazanmalıyız; çok uluslu şirketler kurmalıyız.

Varlık, birlik ve dirliğimizin devamı, çok uyanık, çok çalışkan, çok üretken, çok hesapçı, çok azimli olmamıza bağlı; en küçük detayı bile ihmal etmeyelim, sabır ve sebat gösterelim ve asla yılmayalım.

Ümitsizlik haram, inşaallah zafer mü’minlerindir.

Prof.Dr.M.Es’ad Coşan / Haziran 1994

Bu haber toplam 12997 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © Mart 2014 Haber ABD | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 1-978-390-2955 | Faks : 001 978 683 4796 | Haber Yazılımı: CM Bilişim